Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
WYBIERZ JĘZYK

Kto wymyślił bloga?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 349 Autor:

Blogi mają niezbyt długą, ale bogatą historię. Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy zamieścił w sieci formę przypominającą wirtualny pamiętnik. Spierają się o to znawcy blogosfery i do dziś nie...

Kto wymyślił bloga?
Blogi mają niezbyt długą, ale bogatą historię. Nie wiadomo dokładnie, kto pierwszy zamieścił w sieci formę przypominającą wirtualny pamiętnik. Spierają się o to znawcy blogosfery i do dziś nie rozstrzygnięto, komu przyznać zaszczytne miano jej ojca. Wiadomo natomiast, kto pierwszy użył terminu "blog".
Internetowa legenda głosi, że pomysłodawcą blogów jest rosyjski arystokrata Władimir Odojewski, żyjący w latach 1803-1869, autor książki "Rok 4338". Ukazana przez niego w 1837 roku wizja świata, to domy połączone siecią magnetycznych telegrafów, za pomocą których pisane przez domowników, w zastępstwie korespondencji, gazety rozsyłane są po znajomych.
Termin "weblog" (zlepek od słów web i log, czyli sieciowy dziennik, pamiętnik) wymyślił Jorn Barger, który swoje zapiski zaczął prowadzić od 17 grudnia 1997 roku. Skrócił go natomiast wiosną 1999 roku informatyk Peter Merholz, używając gry słów, zamienił termin "web blog" na "we blog" (blogujemy).
Przypadki zamieszczania prywatnych wpisów w sieci zdarzały się znacznie wcześniej. Oficjalnie za pierwszy blog uznaje się stronę "What’s new?", założoną 6 sierpnia 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee - twórcę i jednego z pionierów WWW, który aktualizował ją regularnie listą linków do innych stron.

Co to jest blog?
Wikipedia definiuje termin blog następująco: to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników, a także zestaw linków: do blogów polecanych przez autora i innego rodzaju stron WWW.
W 2003 terminy "weblog", "weblogging" i "weblogger" zostały dodane do słownika Oxford English Dictionary, a w 2004 prestiżowe wydawnictwo "Merriam-Webster" uznało "blog" słowem roku, jednocześnie definiując go następująco: "rzeczownik (skrót od weblog) (1999): strona internetowa, która zawiera osobisty dziennik online z refleksjami, komentarzami i często hyperlinkami, dostarczonymi przez piszącego".
Powstanie blogów
Pierwsze blogi były zwykłymi stronami WWW, na które ręcznie wprowadzano wpisy. Było ich niewiele, co było związane z faktem, że tworzenie stron internetowych, w tym blogów, wymagało znajomości programowania i języka HTML. Pisali je więc najczęściej profesjonaliści, informatycy i ludzie zainteresowani nowymi technologiami. W 1999 roku zaczęły się pojawiać pierwsze platformy - na czele z Bloggerem (należącym obecnie do Google - domena blogspot.com), umożliwiające zbudowanie własnej strony nawet komuś, kto nie miał pojęcia o komputerach.
Łatwość obsługi blogów, tworzonych najczęściej na podstawie udostępnianych wzorów, sprawiła, że ślad po sobie w internecie zaczęły pozostawiać miliony ludzi.
W naszym kraju za jedne z pierwszych blogów, jak podaje Wikipedia, uznaje się teksty publikowane od 1997 rok w dziale Wolna Pagina serwisu internetowego Chip Online. Pierwszy darmowy polski serwis blogowy, nlog.org pojawił się w czerwcu 2000 roku. 15 marca 2001 r. powstał serwis blog.pl, nadal utrzymujący się w czołówce najpopularniejszych serwisów blogowych w Polsce. W 2003 i 2004 roku polskie portale internetowe dostrzegły potencjał blogów i powstał blox.pl należący do Agory (gazeta.pl) oraz blog.onet.pl stworzony przez Onet.pl, który obecnie skupia największą liczbę polskich blogerów. Z czasem serwisów blogowych powstało coraz więcej, dlatego też udostępnienie darmowych platform oferujących prowadzenie blogów niezwykle łatwych w obsłudze uznaje się za jeden z przełomowych momentów w historii blogowania.

Na świecie założono już ponad 133 miliony blogów. Co sekundę powstają dwa nowe. Codziennie publikowanych jest ok. 900 tys. wpisów. Według badań Technorati (największego serwisu agregującego blogi), najwięcej blogów pisanych jest w języku japońskim - 37 proc. Dalej plasuje się angielski - 33 proc. , chiński - 8 proc., włoski - 3 proc. i co ciekawe - z jednym procentem - język farsi (perski), którego używają mieszkańcy Iranu i Afganistanu. Z kolei przybliżona liczba polskojęzycznych blogów, jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Internet Standard, wynosi około 2,8 milionów, z czego ponad 1,7 mln to blogi w serwisie blog.onet.pl.
Rodzaje blogów
Można wyróżnić kilka rodzajów internetowych pamiętników. Krzysztof Urbanowicz, znawca blogosfery, wyróżnił aż 10 podstawowych ich rodzajów:
1. Blog osobisty. Klasyczny notatnik internetowy, którego autor (podobnie jak w "tradycyjnych" pamiętnikach) pisze o swoich przemyśleniach dotyczących codziennych zdarzeń i przeżyć. Wpisy są zwykle datowane i wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego.
2. Fotoblog. Blog składający się wyłącznie ze zdjęć. Można go założyć i prowadzić na każdej z platform blogowych. Przykład: bardzo znany blog, prezentujący migawki głownie z warszawskich ulic http://trzaskprask.blog.pl/
3. Vlog. Blog wideo. W Polsce jednym z najbardziej znanych jest wideoblog językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka.
4. Moblog. Blog pisany z komórki, za pomocą SMS-ów.
5. Audioblog. Blog składający się z podcastów, czyli nagrywanych w formie regularnych audycji mp3.
6. Linklog. Blog składający się z linków.
7. Comicsblog, czyli blog komiksowy. Istnieje nawet wyspecjalizowany serwis blogowy tylko dla internetowych komiksów: Webcomics Nation. Najsłynniejszy polski blog komiksowy to http://komix.blog.pl Agaty Nowickiej (Endo).
8. Sketchblog. Blog rysunkowy prowadzony przez artystów. Przykład: Flightcomics albo znany - i lubiany - we Francji Blog erotique de Camille (tylko dla dorosłych!).
9. Tumblelog. Jest na nim wszystko: bardzo krótkie wpisy, wpisy w formie dialogu, cytatu lub kodu HTML, zdjęcia, podcast, wideo… Wikipedia precyzuje, że tumbleblog jest często prowadzony przez artystów. Przykład: Projectionist. W Polsce ten format przypomina blog Oops!
10. Splog i Flog.
a) Splogi (spamblogi) zakładają internetowe roboty spamujące w celu polepszenia notowań jakiejś marki w rankingach internetowych wyszukiwarek. Spamują albo we wpisach splogów (wymieniając np. setki razy to samo słowo, albo zamieszczając testy ukradzione na prawdziwych blogach), albo w komentarzach prawdziwych blogów.
b) Flog, czyli trefny blog. To z kolei dziennik z pozoru przypominający zwyczajny blog, pisany jest jednak przez osobę opłacaną, aby pisała tendencyjnie, wychwalała produkt albo firmę, o której traktuje blog. Przykłady: francuski koncern Vichy, który wymyślił dziewczynę o imieniu Claire do prowadzenia Journal de ma peau: mon blog sur PeelMicroAbrasion des Laboratoires Vichy, czy Warner, który umieszczał fałszywe komentarze na mp3blogs.
Typy blogów
Ile potrzeb, tyle rodzajów blogów - od pamiętników nastolatków, przez blogi polityczne, po blogi korporacyjne i blogi literackie.
Zamachy na budynki World Trade Center 11 września 2001 roku zmieniły oblicze blogosfery na całym świecie. Zaczęło pojawiać się coraz więcej blogów wykraczających poza tematykę osobistą. Część blogerów zajęła się komentowaniem bieżących wydarzeń politycznych czy społecznych. Blogowanie zaczęło przybierać formę publicystyki i dziennikarstwa. Dostrzegając jego siłę, z czasem taką formułą wypowiedzi zainteresowali się sami politycy.
Blogi polityków
Pierwszy polski blog polityczny - jeszcze w 2001 roku - zaczął pisać Sławomir Waś z Samoobrony. Później jego śladem poszli Paweł Graś z PO i Ryszard Czarnecki (Samoobrona). Największą liczbę blogów polityków skupia w Polsce obecnie portal Onet.pl, gdzie swoje zapiski publikują m.in. byli premierzy: Waldemar Pawlak, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, czy marszałkowie Sejmu: Ludwik Dorn i Marek Borowski. Swoistym fenomenem jest blog Janusza Korwin-Mikego, który w ciągu dwóch lat istnienia zaliczył ponad 20 mln odwiedzin!

Blogi prowadzą też politycy zagraniczni, np. Nicolas Sarkozy, Hillary Clinton czy prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad.
Blogi publicystów
Blogi zakładają dziennikarze najpoczytniejszych czasopism, często zachęcani do tego przez swoich pracodawców. Np. na blogu "Rzeczpospolitej" internauci mogą komentować to, o czym piszą dziennikarze gazety. Popularne są blogi publicystów tygodnika "Polityka". Blogują także publicyści "Tygodnika Powszechnego", dziennikarze TVN24 czy "Przekroju".
Fenomenem blogowym jest Salon24, który skupia blogi dziennikarzy, publicystów komentujących bieżące wydarzenia w kraju i na świecie.
Blogi wojenne
Tak zwane "war blogs" prowadzone są przez dziennikarzy i żołnierzy z rejonów, gdzie toczą się działania wojenne. Do historii przeszedł blog z Bagdadu Salama Paxa - pod tym pseudonimem ukrywał się Irakijczyk, relacjonujący wydarzenia w swoim kraju od września 2002 roku. Pracował jako tłumacz Petera Maasa - dziennikarza "New York Timesa". Ten trzydziestoletni mężczyzna prowadził bloga w formie listów pisanych do Raeda. Blog został opublikowany w postaci książki. W polskiej blogosferze nie było podobnego przypadku. Wart uwagi jest natomiast blog żołnierski, prowadzony od 2006 roku przez Oficera Skiego, relacjonujący życie żołnierzy na misji pokojowej w Iraku.
Gwiazdy blogują
Bywa, że filmowcy, gwiazdy muzyki, aktorzy również odczuwają potrzebę podzielenia się swoimi odczuciami za pomocą blogów. Wśród gwiazd najdłużej w polskiej sieci bloguje aktorka Krystyna Janda, która pisze swój internetowy dziennik od lutego 2004 roku. Notatki z pamiętnika aktorki doczekały się już wydań w postaci 2 książek - "WWW.MAŁPA.PL i "WWW.MAŁPA2.PL". Wielką popularnością cieszy się blog Anny i Michała Wiśniewskich z zespołu "Ich Troje". Od grudnia 2006 blog został odwiedzony ok. 12 mln razy. W serwisie blogowym Wirtualnej Polski swoje blogi prowadzą m.in. Krzysztof Skiba, Anna Mucha czy Tomasz Raczek.

Dotychczas większość uczonych i badaczy uważała, że miejscem publikacji dla artykułu naukowego jest specjalistyczne czasopismo. Z upływem lat, coraz więcej naukowców - specjalistów nie tylko branży informatycznej - dzieli się swoimi refleksjami w swoich blogach. Przykłady: o prawdach i mitach w astronomii www.badastronomy.com, wszystko o mózgu www.mindhacks.com, http://www.badania.net/press/ - blog z założenia przeznaczony dla uczniów i studentów, którzy mogą na nim znaleźć informacje na temat konstruowania i interpretacji badań naukowych. Polska blogosfera jest, niestety, uboga w dzienniki naukowców. Częściej występują tak zwane blogi eksperckie, tworzone przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny.
Blogi literackie
W tej grupie możemy mówić o blogach literatów, środowiska literackiego, blogach - "warsztatach literackich", blogach, które stały się literaturą (blogi wydane jako książki) oraz też o blogach o literaturze.
Ludzie słowa też coraz częściej zamieniają pióra na klawiaturę. Jerzy Sosnowski, Michał Zabłocki, Jarosław Klejnocki czy Jakub Żulczyk pisują dość regularnie. Z kolei wiele blogów związanych ze środowiskiem literackim znajduje się na platformie blog.pl, z czego najpopularniejszy to Kumple - brukowiec literacki. Serwis blog.onet.pl gromadzi sporą rzeszę początkujących literatów. Najciekawsze opowiadania i wiersze zamieszczane są potem w kategorii Warsztaty literackie.
Od blogu do książki
W polskim świecie internetowych pamiętników przeważa anonimowość. Amerykański bloger przedstawia się z imienia, nazwiska, zawodu i miejsca zamieszkania, u polskiego przeważa zdolność do kreacji i literacka ambicja. Zdarzają się jednak spektakularne przejścia z wirtualnego świata do książkowego wydawnictwa.
Piotr Kofta, poprzedził swój książkowy debiut "Piękne wieczory" publikacjami swoich prób literackich na blogu. Podpisując się Pan Szpicer lub Pan Pesymista, opisywał historię młodego doktoranta, który potykał się o życie, nic sobie z tego nie robiąc. Autor miał stałych czytelników i stałych komentatorów.
 
Internetowa legenda głosi, że pomysłodawcą blogów jest rosyjski arystokrata Władimir Odojewski, żyjący w latach 1803-1869, autor książki "Rok 4338". Ukazana przez niego w 1837 roku wizja świata, to domy połączone siecią magnetycznych telegrafów, za pomocą których pisane przez domowników, w zastępstwie korespondencji, gazety rozsyłane są po znajomych.
Termin "weblog" (zlepek od słów web i log, czyli sieciowy dziennik, pamiętnik) wymyślił Jorn Barger, który swoje zapiski zaczął prowadzić od 17 grudnia 1997 roku. Skrócił go natomiast wiosną 1999 roku informatyk Peter Merholz, używając gry słów, zamienił termin "web blog" na "we blog" (blogujemy).
Przypadki zamieszczania prywatnych wpisów w sieci zdarzały się znacznie wcześniej. Oficjalnie za pierwszy blog uznaje się stronę "What’s new?", założoną 6 sierpnia 1991 roku przez Tima Bernersa-Lee - twórcę i jednego z pionierów WWW, który aktualizował ją regularnie listą linków do innych stron.
REKLAMA
Co to jest blog?
Wikipedia definiuje termin blog następująco: to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników, a także zestaw linków: do blogów polecanych przez autora i innego rodzaju stron WWW.
W 2003 terminy "weblog", "weblogging" i "weblogger" zostały dodane do słownika Oxford English Dictionary, a w 2004 prestiżowe wydawnictwo "Merriam-Webster" uznało "blog" słowem roku, jednocześnie definiując go następująco: "rzeczownik (skrót od weblog) (1999): strona internetowa, która zawiera osobisty dziennik online z refleksjami, komentarzami i często hyperlinkami, dostarczonymi przez piszącego".
Powstanie blogów
Pierwsze blogi były zwykłymi stronami WWW, na które ręcznie wprowadzano wpisy. Było ich niewiele, co było związane z faktem, że tworzenie stron internetowych, w tym blogów, wymagało znajomości programowania i języka HTML. Pisali je więc najczęściej profesjonaliści, informatycy i ludzie zainteresowani nowymi technologiami. W 1999 roku zaczęły się pojawiać pierwsze platformy - na czele z Bloggerem (należącym obecnie do Google - domena blogspot.com), umożliwiające zbudowanie własnej strony nawet komuś, kto nie miał pojęcia o komputerach.
Łatwość obsługi blogów, tworzonych najczęściej na podstawie udostępnianych wzorów, sprawiła, że ślad po sobie w internecie zaczęły pozostawiać miliony ludzi.
W naszym kraju za jedne z pierwszych blogów, jak podaje Wikipedia, uznaje się teksty publikowane od 1997 rok w dziale Wolna Pagina serwisu internetowego Chip Online. Pierwszy darmowy polski serwis blogowy, nlog.org pojawił się w czerwcu 2000 roku. 15 marca 2001 r. powstał serwis blog.pl, nadal utrzymujący się w czołówce najpopularniejszych serwisów blogowych w Polsce. W 2003 i 2004 roku polskie portale internetowe dostrzegły potencjał blogów i powstał blox.pl należący do Agory (gazeta.pl) oraz blog.onet.pl stworzony przez Onet.pl, który obecnie skupia największą liczbę polskich blogerów. Z czasem serwisów blogowych powstało coraz więcej, dlatego też udostępnienie darmowych platform oferujących prowadzenie blogów niezwykle łatwych w obsłudze uznaje się za jeden z przełomowych momentów w historii blogowania.
REKLAMA
Na świecie założono już ponad 133 miliony blogów. Co sekundę powstają dwa nowe. Codziennie publikowanych jest ok. 900 tys. wpisów. Według badań Technorati (największego serwisu agregującego blogi), najwięcej blogów pisanych jest w języku japońskim - 37 proc. Dalej plasuje się angielski - 33 proc. , chiński - 8 proc., włoski - 3 proc. i co ciekawe - z jednym procentem - język farsi (perski), którego używają mieszkańcy Iranu i Afganistanu. Z kolei przybliżona liczba polskojęzycznych blogów, jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Internet Standard, wynosi około 2,8 milionów, z czego ponad 1,7 mln to blogi w serwisie blog.onet.pl.
Rodzaje blogów
Można wyróżnić kilka rodzajów internetowych pamiętników. Krzysztof Urbanowicz, znawca blogosfery, wyróżnił aż 10 podstawowych ich rodzajów:
1. Blog osobisty. Klasyczny notatnik internetowy, którego autor (podobnie jak w "tradycyjnych" pamiętnikach) pisze o swoich przemyśleniach dotyczących codziennych zdarzeń i przeżyć. Wpisy są zwykle datowane i wyświetlane kolejno, zaczynając od najnowszego.
2. Fotoblog. Blog składający się wyłącznie ze zdjęć. Można go założyć i prowadzić na każdej z platform blogowych. Przykład: bardzo znany blog, prezentujący migawki głownie z warszawskich ulic http://trzaskprask.blog.pl/
3. Vlog. Blog wideo. W Polsce jednym z najbardziej znanych jest wideoblog językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka.
4. Moblog. Blog pisany z komórki, za pomocą SMS-ów.
5. Audioblog. Blog składający się z podcastów, czyli nagrywanych w formie regularnych audycji mp3.
6. Linklog. Blog składający się z linków.
7. Comicsblog, czyli blog komiksowy. Istnieje nawet wyspecjalizowany serwis blogowy tylko dla internetowych komiksów: Webcomics Nation. Najsłynniejszy polski blog komiksowy to http://komix.blog.pl Agaty Nowickiej (Endo).
8. Sketchblog. Blog rysunkowy prowadzony przez artystów. Przykład: Flightcomics albo znany - i lubiany - we Francji Blog erotique de Camille (tylko dla dorosłych!).
REKLAMA
9. Tumblelog. Jest na nim wszystko: bardzo krótkie wpisy, wpisy w formie dialogu, cytatu lub kodu HTML, zdjęcia, podcast, wideo… Wikipedia precyzuje, że tumbleblog jest często prowadzony przez artystów. Przykład: Projectionist. W Polsce ten format przypomina blog Oops!
10. Splog i Flog.
a) Splogi (spamblogi) zakładają internetowe roboty spamujące w celu polepszenia notowań jakiejś marki w rankingach internetowych wyszukiwarek. Spamują albo we wpisach splogów (wymieniając np. setki razy to samo słowo, albo zamieszczając testy ukradzione na prawdziwych blogach), albo w komentarzach prawdziwych blogów.
b) Flog, czyli trefny blog. To z kolei dziennik z pozoru przypominający zwyczajny blog, pisany jest jednak przez osobę opłacaną, aby pisała tendencyjnie, wychwalała produkt albo firmę, o której traktuje blog. Przykłady: francuski koncern Vichy, który wymyślił dziewczynę o imieniu Claire do prowadzenia Journal de ma peau: mon blog sur PeelMicroAbrasion des Laboratoires Vichy, czy Warner, który umieszczał fałszywe komentarze na mp3blogs.
Typy blogów
Ile potrzeb, tyle rodzajów blogów - od pamiętników nastolatków, przez blogi polityczne, po blogi korporacyjne i blogi literackie.
Zamachy na budynki World Trade Center 11 września 2001 roku zmieniły oblicze blogosfery na całym świecie. Zaczęło pojawiać się coraz więcej blogów wykraczających poza tematykę osobistą. Część blogerów zajęła się komentowaniem bieżących wydarzeń politycznych czy społecznych. Blogowanie zaczęło przybierać formę publicystyki i dziennikarstwa. Dostrzegając jego siłę, z czasem taką formułą wypowiedzi zainteresowali się sami politycy.
Blogi polityków
Pierwszy polski blog polityczny - jeszcze w 2001 roku - zaczął pisać Sławomir Waś z Samoobrony. Później jego śladem poszli Paweł Graś z PO i Ryszard Czarnecki (Samoobrona). Największą liczbę blogów polityków skupia w Polsce obecnie portal Onet.pl, gdzie swoje zapiski publikują m.in. byli premierzy: Waldemar Pawlak, Leszek Miller, Kazimierz Marcinkiewicz, czy marszałkowie Sejmu: Ludwik Dorn i Marek Borowski. Swoistym fenomenem jest blog Janusza Korwin-Mikego, który w ciągu dwóch lat istnienia zaliczył ponad 20 mln odwiedzin!
REKLAMA
Blogi prowadzą też politycy zagraniczni, np. Nicolas Sarkozy, Hillary Clinton czy prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad.
Blogi publicystów
Blogi zakładają dziennikarze najpoczytniejszych czasopism, często zachęcani do tego przez swoich pracodawców. Np. na blogu "Rzeczpospolitej" internauci mogą komentować to, o czym piszą dziennikarze gazety. Popularne są blogi publicystów tygodnika "Polityka". Blogują także publicyści "Tygodnika Powszechnego", dziennikarze TVN24 czy "Przekroju".
Fenomenem blogowym jest Salon24, który skupia blogi dziennikarzy, publicystów komentujących bieżące wydarzenia w kraju i na świecie.
Blogi wojenne
Tak zwane "war blogs" prowadzone są przez dziennikarzy i żołnierzy z rejonów, gdzie toczą się działania wojenne. Do historii przeszedł blog z Bagdadu Salama Paxa - pod tym pseudonimem ukrywał się Irakijczyk, relacjonujący wydarzenia w swoim kraju od września 2002 roku. Pracował jako tłumacz Petera Maasa - dziennikarza "New York Timesa". Ten trzydziestoletni mężczyzna prowadził bloga w formie listów pisanych do Raeda. Blog został opublikowany w postaci książki. W polskiej blogosferze nie było podobnego przypadku. Wart uwagi jest natomiast blog żołnierski, prowadzony od 2006 roku przez Oficera Skiego, relacjonujący życie żołnierzy na misji pokojowej w Iraku.
Gwiazdy blogują
Bywa, że filmowcy, gwiazdy muzyki, aktorzy również odczuwają potrzebę podzielenia się swoimi odczuciami za pomocą blogów. Wśród gwiazd najdłużej w polskiej sieci bloguje aktorka Krystyna Janda, która pisze swój internetowy dziennik od lutego 2004 roku. Notatki z pamiętnika aktorki doczekały się już wydań w postaci 2 książek - "WWW.MAŁPA.PL i "WWW.MAŁPA2.PL". Wielką popularnością cieszy się blog Anny i Michała Wiśniewskich z zespołu "Ich Troje". Od grudnia 2006 blog został odwiedzony ok. 12 mln razy. W serwisie blogowym Wirtualnej Polski swoje blogi prowadzą m.in. Krzysztof Skiba, Anna Mucha czy Tomasz Raczek.
Blogi naukowe
REKLAMA
Dotychczas większość uczonych i badaczy uważała, że miejscem publikacji dla artykułu naukowego jest specjalistyczne czasopismo. Z upływem lat, coraz więcej naukowców - specjalistów nie tylko branży informatycznej - dzieli się swoimi refleksjami w swoich blogach. Przykłady: o prawdach i mitach w astronomii www.badastronomy.com, wszystko o mózgu www.mindhacks.com, http://www.badania.net/press/ - blog z założenia przeznaczony dla uczniów i studentów, którzy mogą na nim znaleźć informacje na temat konstruowania i interpretacji badań naukowych. Polska blogosfera jest, niestety, uboga w dzienniki naukowców. Częściej występują tak zwane blogi eksperckie, tworzone przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny.
Blogi literackie
W tej grupie możemy mówić o blogach literatów, środowiska literackiego, blogach - "warsztatach literackich", blogach, które stały się literaturą (blogi wydane jako książki) oraz też o blogach o literaturze.
Ludzie słowa też coraz częściej zamieniają pióra na klawiaturę. Jerzy Sosnowski, Michał Zabłocki, Jarosław Klejnocki czy Jakub Żulczyk pisują dość regularnie. Z kolei wiele blogów związanych ze środowiskiem literackim znajduje się na platformie blog.pl, z czego najpopularniejszy to Kumple - brukowiec literacki. Serwis blog.onet.pl gromadzi sporą rzeszę początkujących literatów. Najciekawsze opowiadania i wiersze zamieszczane są potem w kategorii Warsztaty literackie.
Od blogu do książki
W polskim świecie internetowych pamiętników przeważa anonimowość. Amerykański bloger przedstawia się z imienia, nazwiska, zawodu i miejsca zamieszkania, u polskiego przeważa zdolność do kreacji i literacka ambicja. Zdarzają się jednak spektakularne przejścia z wirtualnego świata do książkowego wydawnictwa.
Piotr Kofta, poprzedził swój książkowy debiut "Piękne wieczory" publikacjami swoich prób literackich na blogu. Podpisując się Pan Szpicer lub Pan Pesymista, opisywał historię młodego doktoranta, który potykał się o życie, nic sobie z tego nie robiąc. Autor miał stałych czytelników i stałych komentatorów.
REKLAMA
"Przygody pana Bazylka" - Jacka Pałki. Blog prowadzony od lutego 2002 doczekał się już kilku wydań książek - "Przygody pana Bazylka", "Na kłopoty - Bazylek", "Pan Bazylek daje sobie radę". Przygody kilkuletniego Bazylka, spisywane przez jego tatę w internetowym dzienniku, cieszą się zainteresowaniem i sympatią tysięcy Internautów. Bazyl stał się bohaterem ich codzienności, a Badmo ulubionym tatą polskiego internetu.
Głównym tematem blogu http://matkamojegodziecka.blog.pl są przeżycia i emocje towarzyszące mężczyźnie obserwującemu ciążę i pierwsze miesiące życia swojego dziecka. W 2003 roku autor bloga Aleksander Wierny opublikował je w formie książki "Matka mojego dziecka".
Cichodajka.blog.pl - blog, który po wydaniu w formie książki w 2005 roku "Weronika R. cichodajka.pl" wzbudził wiele kontrowersji. Notatki 17-letniej dziewczyny, uczennicy dobrego liceum, wychowującej się w zamożnej i szczęśliwej rodzinie opisującej świadczone usługi seksualne. Prawda czy prowokacja?
Swoje książkowe debiuty mają też na koncie blogerzy piszący w serwisie blog.onet.pl. Jacek Gertner - autor blogu http://jacekgetner.blog.onet.pl - wydał już 2 zbiory opowiadań na podstawie zapisków: "Brzydka miłość" oraz "Sextelefon". Z kolei autorka bloga http://gabigabi.blog.onet.pl opublikowała w 2006 roku autobiograficzną powieść "Casting na diabła".
Wawrzyniec Prusky, laureat nagrody Blog Roku 2005, autor blogu http://wawrzyniecprusky.blog.onet.pl wydał zapiski z pierwszego półtorarocznego okresu tworzenia bloga w postaci książki "Jędrne kaktusy", a Sławek, laureat II nagrody w konkursie Blog Roku 2006, opublikował notki z lat 2004-2006 z http://slawek34.blog.onet.pl Można je przeczytać w książce "Dwa światy... blog".
Blogi biznesowe
Są doskonałym medium budującym markę, ale przede wszystkim - najprostszym i najbardziej efektywnym narzędziem umożliwiającym komunikację z klientami. Mogą zastąpić drogie badania rynkowe, ankiety i inne czasochłonne metody wykorzystywane w celu zdobycia opinii konsumentów. Wśród blogów biznesowych wyróżniamy m.in. blogi korporacyjne, które zakładane są przez przedsiębiorstwa w celu wykreowania pozytywnego, bardziej przyjaznego wizerunku firmy. Z polskich najbardziej znane są: www.telewizjanowejgeneracji.pl - informacje na temat nowego wymiaru telewizji; www.googlepolska.blogspot.com - oficjalny blog polskiego oddziału firmy Google czy www.blog.e-lady.pl, wirtualny dziennik kobiet pracujących w sklepie internetowym z bielizną.

Podane typy blogów nie wyczerpują zagadnienia. Blogi zbiorowe, profesjonalne, poświęcone jakiejś niszy, hobby, blogi informatyczne i eksperckie, blogi religijne i muzyczne. Można by bez końca wyliczać i podawać przykłady. Większość blogów stanowią jednak zapiski "o sobie" - prawdziwe bądź fikcyjne. Badania pokazują, że ponad 90 proc. internetowych dzienników w Polsce to pamiętniki, w których autor dzieli się ze światem szczegółami ze swojego osobistego życia. Zazwyczaj nie mają one żadnej wartości literackiej, często pisane są bez ładu i składu, pełne wulgaryzmów, ale mimo to znajdują wiernych czytelników.
Blogi umierają?
Choć blogi mają zaledwie kilkanaście lat, już zdążyły zapewnić sobie istotne miejsce w historii Internetu. Popularność blogów spowodowała, że doczekały się one własnego święta. Zgodnie z inicjatywą zapoczątkowaną na blogday.org, 31 sierpnia przypada Dzień Bloga. Tego dnia każdy bloger ma za zadanie umieścić w swoim blogu wpis, a w nim opisać 5 jego zdaniem najciekawszych blogów, które czytuje. Oceną jakości blogów zajmują się rozmaite rankingi, serwisy agregujące blogi czy też konkursy, z czego najbardziej znany w Polsce jest konkurs Blog Roku, który rusza już po raz czwarty.
Blogi zawładnęły siecią i przeobraziły się w potężne i niezwykle popularne narzędzie wykorzystywane w polityce, biznesie czy nauce. Serwisy blogowe dają swoim użytkownikom wiele możliwości technicznych, aby ułatwić im prezentację siebie. Wszystko to sprawia, że blogowanie jest dziecinnie proste, a sam pamiętnik może przybrać dowolną formę, jaką nada jej sam użytkownik. Współczesne blogi coraz bardziej przypominają strony WWW: mają bogatą grafikę, zdjęcia, a tematyka i styl notek przypominają artykuły prasowe. Można zaobserwować także zjawisko zlewania się blogów z serwisami informacyjnymi czy przekształcaniem blogów w redakcje.
Blogi, jeszcze niedawno uważane za domenę nastolatek, dziś są sposobem na zdobycie sławy, pozycji w sieci. Blogerzy często traktują swoje zapiski jako sposób na sukces. Im większa liczba odwiedzin i komentarzy pod poszczególnymi notatkami, tym większa popularność. A co za tym idzie - również i możliwość rozwoju zawodowego. Na blogach można zarabiać pieniądze (w Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje), ale prowadzenie atrakcyjnego i dla reklamodawców, i dla czytelników blogu eksperckiego do najłatwiejszych nie należy.
Blogi mają także coraz większy wpływ na rzeczywistość społeczną. Dzienniki lokalnych aktywistów, blogi typu "watch", odsłoniły już niejedną aferę i przyczyniły się do utraty stanowisk przez niekompetentne władze.
Tymczasem amerykański publicysta, były redaktor naczelny "Harvard Business Review", Nicolas Carr, przedstawił w swoim blogu tezę o śmierci blogosfery. W tekście "Who killed the blogosphere?" przekonuje, że blogosfera skomercjalizowała się, a duże blogi są już właściwie nieodróżnialne od portali internetowych; natomiast podawana przez serwis Technorati olbrzymia liczba 133 milionów blogów, jakie powstały na świecie w ciągu ostatnich sześciu lat, wprowadza nas w błąd, gdyż w rzeczywistości tylko 1,5 mln blogów było aktywnych w ciągu ostatniego tygodnia. Choć tekst ten odbił się szerokim echem, to żaden ze znawców blogosfery się nim specjalnie nie przejął, bowiem Carr słynie ze snucia czarnych wizji na temat przyszłości nowych technologii. Czołowi polscy blogerzy, w tym Marcin Jagodzinski i Krzysztof Urbanowicz twierdzą, że blogosfera żyje nadal, tylko coraz wyraźniej wyodrębnia się jej podział na blogi elitarne, eksperckie i blogi amatorskie, pisane przez tzw. masę.
Rynek sam się reguluje, więc tak naprawdę o przyszłości blogów zdecydują internauci. Wybiorą te, które będą spełniać ich oczekiwania. Z pewnością blogi będą ewoluować i można śmiało powiedzieć, że to nie koniec ich błyskotliwej kariery.
Autor: Monika Fiołek Źródło: Onet
Data utworzenia: 14 grudnia 2008 12:14
Źródło: Onet
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.